5. večer: Medij te (lahko) naredi ali uniči
V ponedeljek, 24. novembra, je v okviru Nikodemovih večerov na Teološki fakulteti v Ljubljani potekala okrogla miza z naslovom: Medij te lahko naredi ali uniči, ki jo je pripravil spletni medij Časnik. Je danes ob poplavi različnih novic še mogoče ohranjati kritično distanco do medijskih objav oziroma iz njih izluščiti bistvo? Ali povprečni uporabnik medijev sploh ozavesti potrebo po kritični distanci od tega, kar bere, posluša ali gleda? Ali tudi katoliški mediji sodelujejo pri „ustvarjanju resničnosti“? So v slovenskem prostoru toliko „slišani“, da jim je to sploh omogočeno? O teh in podobnih vprašanjih smo se pogovarjali z gosti okrogle mize: Ano Jud, Dejanom Steinbuchom, Jurijem Paljkom in Rokom Čakšem. V uvodnem delu so gostje predstavili kratka razmišljanja, nato pa je sledil pogovor z gosti, ki so odgovarjali tudi na vprašanja iz občinstva.
Rok Čakš je osvetlil odnos med mediji in politiko v slovenski družbi ter medijskih manipulacijah na splošno in na konkretnih primerih. Spregovoril pa je tudi o pomenu spletnih medijev za slovensko krajino.
Jurij Paljk je med drugim poudaril, da so pisci javne besede zavezani iskanju resnice. V svojem prispevku je izhajal iz skupnega naslova vseh letošnjih Nikodemovih večerov: Pojdite na obrobje! Kot je dejal, kot urednik tednika Novi glas, piše manjšini v manjšini in se zavzema za čisti jezik, saj njihov tednik edini doseže marsikatero družino s slovensko besedo in zato informira, a posredno tudi formira bralko in bralca, mu ohranja in mu bogati slovenski jezik sredi italijanskega šestdesetmilijonskega morja. Dejal je, da se v prihodnosti obeta manj časnikarjev, novinarjev in založnikov. Preživeli bodo tisti, katerim bodo bralci verjeli.
Dejan Steinbuch je poudaril, da je industrija novic zavzela tisto mesto v človeški družbi, ki predstavlja monopol nad odločanjem o tem, kaj je res in kaj ni. Po njegovem mnenju se sodobni žurnalizem utaplja v antiintelektualizmu. Kot je dejal, živimo v času, v katerem so samostojnost, neodvisnost in avtonomija izumirajoče vrednote, zanimive samo še za ekscentrike in druge čudake. Vsi ostali uživajo v krasnem novem svetu filtriranih novic in instantnega medijskega poneumljanja.
Ana Jud je med drugim povedala, da ljudje vse preveč nekritično sprejemajo medijske novice in jih jemljejo za sveto resnico. Poleg tega je opozorila na servilnost medijev, ki so tudi po spremembi režima ohranili miselnost, da je potrebno služiti politiki. Po osamosvojitvi so nastali tudi prvi tajkuni in novinarji so začeli služiti še njim, je dejala.