“Ljubezen je potrpežljiva, dobrotljiva”

Eden od študentov je vprašal učitelja: "Kaj je potrpežljivost?"

Učitelj je odgovoril:
"Prvi uporabljeni izraz za ljubezen v svetopisemskem odlomku 1Kor 13,4.7 je macrothymei. Ne moremo ga prevajati le kot »da vse prenaša«, saj je ta misel izražena na koncu 7. vrstice. Smisel izraza zaslutimo v grškem prevodu Stare zaveze, ki navaja, da je Bog  »počasen v jezi«. Opazen je takrat, ko se neka oseba ne pusti voditi impulzivnosti in se izogiba napadanju. To je značilnost Boga zaveze, ki nas kliče, naj ga posnemamo tudi v družini. Besedila, v katerih Pavel uporablja ta izraz, moramo brati na podlagi Knjige modrosti. V njih pisatelj hkrati pohvali Božjo umirjenost, ki dopušča območje pokore, obenem pa poudari njegovo moč, ki prihaja do izraza takrat, ko deluje usmiljeno. Božja potrpežljivost je usmiljenje do grešnika in v tem se razkriva resnična Božja moč.

Študent se je zamislil: "Ali to pomeni, da moramo dovoliti, da drugi ravnajo z nami, kakor jih je volja?"

Učitelj je odkimal: "Potrpežljivost ne pomeni, da moramo dopustiti, da drugi stalno grdo ravnajo z nami,  da nas fizično napadajo ali da z nami ravnajo kot da smo predmeti. Ta težava se pojavi, kadar zahtevamo, da so odnosi med ljudmi idilični ali da so drugi popolni; ali pa kadar se postavimo v središče pozornosti in pričakujemo, da se bo zgodila naša volja. Takrat izgubljamo potrpljenje in se odzivamo napadalno. Če namerno ne gojimo potrpežljivosti, bomo imeli vedno dovolj izgovorov, da bomo drugim odgovarjali z jezo, postali bomo nesposobni za skupno življenje, asocialni ljudje, ki se ne znajo obvladovati, družina pa bo postala bojno polje. Zato nas božja beseda spodbuja: »Naj izginejo med vami vsakršna ujedljivost, vsakršno besnenje, jeza, rohnenje in preklinjanje z vsakršno hudobijo vred«.   Potrpežljivost se okrepi, kadar priznam, da ima tudi drugi pravico, da živi na tej zemlji skupaj z mano tak, kakršen je. Ni pomembno, ali me moti, ali spreminja moje načrte, ali me s svojimi načini in idejami nadleguje, ali ni vse tako, kot sem pričakoval. Ljubezen vedno vsebuje tudi čustvo globokega sočutja, zaradi katerega lahko drugega sprejmemo kot del tega sveta, tudi takrat, ko ravna drugače, kot bi jaz želel."  

To je le deček razmišljanja, ki so ga bili deležni fantje in dekleta, ki so se z UNIPAS-om udeležili počitniškega tedna na Kaprijah od 7. do 14. avgusta. Utrinek iz mozaika pisanih doživetij je z besedami povzela tudi ena od udeleženk. Lahko si ga preberete tukaj.