Družba konfliktov in solidarnosti
Drugi ponedeljkov večer je bil namenjen razmisleku o vedno aktualnejši temi – solidarnosti med generacijami. Obzorja je obiskovalcem razširjal dr. Ivan Štuhec. V predavanju je izhajal iz vprašanja, kakšna je naša prihodnost – bomo družba konfliktov ali družba solidarnosti? Staranje prebivalstva, ki bo svoj vrhunec v Evropi doživelo čez 30 do 40 let, bo namreč nujno prineslo nove težave in konflikte, ki jih lahko v veliki meri rešimo s preventivnim delovanjem. Po njegovem mnenju je potrebno med drugim izboljšati družinsko politiko, integrirati priseljence v Slovenijo ter izboljšati permanentno izobraževanje državljanov tudi o tej tematiki. Samo tako bomo naši družbi zagotovili trajnostni razvoj, ki zaradi potreb sedanjih ne bo ogrozil prihodnjih generacij.
Dr. Štuhec je veliko pozornost namenil tudi današnjim mladim, ki so individualisti in jim veliko pomeni zasebnost, a jim hkrati veliko pomenijo odnosi z drugimi ljudmi. Izpostavil je pomembnost prostovoljnega dela in se zavzel za to, da bi pri njem dali večji poudarek na stiku z drugimi generacijami. Predlagal je tudi uvedbo obveznega enoletnega socialnega služenja, ki bi nadomestila nekdanjo vojaščino in mladim pomagala odrasti, hkrati pa jih senzibilizirala za konkretne probleme ljudi okrog njih.
Predavatelj je spregovoril še o tujih zgledih medgeneracijskega dialoga in skrbi za ostarele osebe. Na koncu je nakazal možne rešitve, ki bi vodile do medgeneracijsko solidarne družbe kljub zaostrovanju razmer zaradi slabe demografske slike naše družbe. Med njimi so uvedba vsebin za usposabljanje mladih za medgeneracijsko komunikacijo v šolski sistem, okrepitev in sistematizacija prostovoljstva za mlade med 10. in 25. letom, nove prostorske rešitve, ki bodo nudile možnost srečevanja in diaologa med generacijami, ter odpravljanje tabuja smrti.
Audio posnetek je dosegljiv v audio arhivu radia Ognjišče.