Nikodemovi večeri 2014

48. Nikodemovi večeri so od 17. do 27. novembra 2014. V osmih večerih preko predavanj in okroglih miz obiskovalcem pomagamo razumeti in ovrednotiti povabilo papeža Frančiška: »Pojdite na obrobje!« (Veselje evangelija, 20 in 46).

Z obrobjem se človek lahko srečuje na osebni ravni, kjer ga marsikaj ovira pri tem, da bi živel v polnosti; lahko se z njim srečamo v Cerkvi, oziroma se mora z njim Cerkev srečevati in v obrobnih skupinah videti izziv za poslanstvo (delo z brezdomci, revnimi, Romi, …); niti mu ni tuje družbeno okolje, morda se na njem včasih nahajajo tudi verske skupnosti.

Vabljeni vsak večer ob 19.30 v dvorano Teološke fakultete, Poljanska 4, Ljubljana (zemljevid)

Povzetki večerov, avdio in video posnetki

Prenesi letak

Prenesi plakat

 


Ponedeljek, 24. november

Medij te (lahko) naredi ali uniči

Moč sodobnih medijev pri ustvarjanju javnega mnenja je nesporna. V državah z demokratično ureditvijo so mediji resnično četrta veja oblasti. Že s samim golim  poročanjem (ali molčanjem) o določenih temah usmerjajo pozornost javnosti k vprašanjem, ki sploh niso nujno najpomembnejša. Če dodamo k temu še način, kako poročajo o določenih zadevah, lahko potrdimo prepričanju mnogih, da mediji oblikujejo in soustvarjajo podobe dejanske resničnosti.

Ana Jud, novinarka in pisateljica

Dejan Steinbuch, novinar

Jurij Paljk, pesnik in novinar

Rok Čakš, novinar


Torek, 25. november

Obrobje kot izziv

Majhen in krhek človek je v središču odrešenjskega poslanstva Jezusa Kristusa in Cerkve. Na kakšen način in v kolikšni meri Cerkev v Sloveniji izpolnjuje svoje poslanstvo do ljudi »na obrobju« družbe? Kakšen je odnos vernih do tistih, ki so v življenju na tak ali drugačen način prikrajšani. Kaj bi posameznik ali skupnost še lahko storila?

O izzivih obrobja nam bodo spregovorili predstavniki Karitas, pastorale Romov, trgovine z ljudmi in Skale.

Imre Jerebic, Slovenska Karitas, generalni tajnik

Peter Kokotec, župnik v Črnomlju, koordinator za pastoralo Romov

Nina Stenko Primožič, socialni programi pri Slovenski Karitas, pomoč žrtvam trgovine z ljudmi in preventiva

Rafo Pinosa, duhovnik salezijanec, dolgoletni mladinski delavec, specializant managementa človeških virov


Sreda, 26. november

Mladi – ujetniki preteklosti?

Kako mladi gledajo na preteklost? Kako gledajo na rane slovenskega naroda, politične diskvalifikacije, in medsebojno diskriminacijo Slovencev? Bi bilo vse skupaj najbolje pozabiti ali do konca razčistiti?

Dajmo besedo podmladkom političnih strank, mladinskim organizacijam in razmišljujočim mladim posameznikom – tistemu delu mladih, ki imajo vizijo in se zavedajo odgovornosti zase in za skupno dobro. Živimo tukaj in zdaj in našo skupno prihodnost bodo oblikovali mladi, če to želimo ali ne.

Žiga Vavpotič, Zavod Ypsilon, projekt Simbioza

Luka Mesec, poslanec ZL

Žan Mahnič, poslanec SDS

Nina Milenković Kikelj, ZSKSS, Mladinski svet Slovenije


Četrtek, 27. november

Verske skupnosti med prisilnim in prostovoljnim  obrobjem

Neizpodbitno dejstvo je, da je bil slovenski komunizem poleg sovjetskega najbolj občutljiv na vsako navzočnost verskih vsebin v javnosti. To pušča posledice v življenju verskih skupnosti in dojemanju njihove vloge še danes. Skrajne razlage načela ločitve države in verskih skupnosti, ki lahko pridejo na površje ob vsakem blagoslovu gasilskega vozila, to potrjujejo. V tem smislu si pravo mesto verskih skupnosti marsikdo v Sloveniji predstavlja na obrobju družbe in jih tja tudi potiska.

Vendar moramo po drugi strani priznati, da ima človek včasih občutek, da se verske skupnosti za pravičniško vztrajanje na robu odločajo tudi, ko za to ni nobene zunanje prisile. Morda zato, ker je tam, samo med domačimi, udobneje in ker tako ni potrebno prevzemati odgovornosti za družbo, tudi ko bi bilo to nujno.

predstavnik Katoliške Cerkve, predstavinik Evangeličanske Cerkve, Srbske pravoslavne Cerkve, Islamske verske skupnosti

dr. Igor Bahovec, dr. sociologije, dipl. ing. fizike; doc. za sociologijo religije in pastorale