Ljubezen ali nečistost?
KKC 388. Kaj je ljubezen?
Ljubezen je Božja krepost, s katero ljubimo Boga nad vse in iz ljubezni do Boga ljubimo svojega bližnjega kakor sami sebe. Jezus napravlja iz nje novo zapoved, polnost postave. Ljubezen je »vez popolnosti« (Kol 3,14), temelj drugih kreposti, njihova duša, navdihovalka in urejevalka: brez ljubezni »nisem nič« in »mi nič ne koristi« (1 Kor 13,1–3).
Človek nosi Božjo podobo – sposoben je ljubiti. Kako mora biti hudobni duh ljubosumen na to, zato vse stori, da bi uničil našo lepoto ter pokvaril naš občutek za ljubezen. Konkretno ljubezen lahko živimo samo tukaj in sedaj, zato nas skuša na vsak način iztrgati iz resničnosti. Če nismo budni, lahko hitro začnemo živeti v idejah, v predstavah, v bolečih preteklih izkušnjah ali pa v strahu pred prihodnostjo, hkrati pa zamujamo dragocene trenutke, ko bi lahko resnično ljubili.
Od resničnosti nas lahko odtrga tudi pretirano prepuščanje čustvom. Čustva življenju dajejo okus, lahko pa nam zamegljujejo pogled na to, kar je potrebno storiti oziroma za kaj je vredno živeti. Ljubezen lahko živi le v odnosih, zato hudič želi, da z drugimi pretrgamo stike – bodisi prek konkretnih nerešenih konfliktov ali pa v izolaciji. V svoji glavi lahko velikokrat zasledimo misli, kot so: mene nihče ne razume, jaz sem nekaj posebnega (boljši ali slabši od drugih) … In kako prijetno je kritizirati druge in se naslajati ob njihovih napakah. Zdravilno je, če nanje pogledamo skozi Božji pogled. Koliko je v našem bližnjem lepega in neodkritega! Koliko njegovih dejanj je tudi odsev njegovih ran in kdo ve, kaj bi mi na njegovem mestu! Ljubezen se začenja v mislih, zato je pomembno, da v svoje možgane ne spustimo kakršnekoli ideje. Če bomo v srcu na druge gledali pozitivno, jih bomo lažje ljubili tudi v besedah in dejanjih. Zaupajmo jim, da znajo prav živeti, da so sposobni najti resnico, četudi ne na naš način, in da je Bog vanje položil potenciale, ki jih mi ne poznamo in jih mogoče celo ne znamo odkriti ter ceniti. Zaupajmo tudi sebi, da nas je Bog ustvaril najboljše in da z njegovo pomočjo lahko pridemo do svetosti.
Kaj je nečistost?
Najprej opozorilo: spolnost ni vprašljiva – blagoslovil jo je Bog – spolni užitek tudi ne. Greh nastane ob kočljivi vključitvi naslade v spolnost. Katekizem razlaga: Nečistost je neurejena želja po spolni nasladi ali neurejeno uživanje le-te. Spolna naslada je nravno neurejena, če jo človek išče zaradi nje same, ločeno od namenov roditve in združitve. To neurejeno uživanje se začne brž, ko se spolnost odvrne od svojega namena – podaritve – in postane polastitev.
Vsaka nečistost je greh, ker prizadeva sočloveka, človeka samega in nenazadnje Boga. Telo drugega – ali lastno telo – je zaželeno le zaradi spolnega užitka. Poželjivež se osredotoči le na telo drugega in na njegove erogene zone – iz osebe naredi predmet. Nečistost –v prešuštvu – je tudi krivica, ki se dela družini: terja veliko denarja in časa za drugega.
Zunanja nečistost: razčlovečuje s tem, ker ločuje erotično naslado od povezanosti med osebama.Katekizem navaja za to pet zgledov: masturbacijo, nečistovanje, ki je »telesno združenje neporočenega moškega in neporočene žene zunaj zakona«, pornografijo, prostitucijo, posilstvo. Dodamo lahko še homoseksualno prakso, ki jo moramo razločevati od homofilnega nagnjenja. Vsako od teh dejanj razčlovečuje tudi zato, ker osebo razbije na kosce, jo parcelira. Spolna naslada se koncentrira na nagon ali na posamezen predmet.
Notranja nečistost: Najprejlahko grešimo vdomišljiji (npr. moški erotično sanjari, ženska se v mislih predaja zapeljevanju), s pogledom (s poželjivim pogledom, človeka omejimo), grešimo tudi v besedi (pripovedovanje opolzkih šal in umazano namigovanje je priprava na prehod k dejanju).
Odpravimo jo: bojujmo se z nasprotno krepostjo – s čistostjo, najdimo nove motivacije, zaposlimo voljo, nadzorujmo pogled, nadzorujmo jezik, čute, domišljijo in radovednost, prosimo za Božji dar, po padcu gojimo usmiljenje …
Sveto pismo mi govori
2 Mz 34, 10–28 | Gal 5, 22–23 | 1 Kor 13,1–3
Vprašanja za razmislek
o Poznamo različne vrste ljubezni; starševska, prijateljska, med dvema osebama, Božja … spomni se kakšne od njih in se zanjo zahvali.
o Kaj ti osebno pomaga živeti čistost? Kako premaguješ skušnjave?
o Kakšne so tvoje vrednote glede čistosti pred zakonom?
Pripravila: s. Metka Kastelic
Viri:P. Ide in L. Adrian: 7 glavnih grehov, T. Špidlik, Osnove duhovnega življenja